Testy ciążowe

Drukuj

Test ciążowy

Test pozwalający z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy kobieta jest w ciąży.

Co wykrywa test ciążowy:
Test wykrywa hCG, a konkretnie jego podjednostkę ß. hCG (z ang. human chorionic gonadotropin) ludzka gonadotropina kosmówkowa jest produkowana przez trofoblast w zasadzie od chwili jego zagnieżdżenia się. Wraz z rozwojem ciąży ilość hCG rośnie aż do ok. 3 miesiąca ciąży i potem jego poziom systematycznie spada aż do dnia porodu. hCG jest hormonem bardzo specyficznym dla ciąży, tzn. poza ciążą  w zasadzie nie występuje.

Test można wykonać w laboratorium lub w domu. W laboratoriach wykonywany jest test z krwii. Jest to tzw. test ilościowy, pozwalający oprócz wykrycia samej obecności hCG także jej stężenie. Jego czułość jest dużo wyższa niż testów ciążowych domowych wykonywanych z moczu, jednak wymaga pobrania krwii żylnej. W warunkach domowych wykonuje się test ciążowy z moczu. Jest to tzw. test jakościowy - przy jego pomocy można potwierdzić obecność ßhCG natomiast nie można oznaczyć jego stężenia. Jego dużą zaletą jest ogólna dostępność i możliwość przeprowadzenia w warunkach domowych, gdzie zapewniony jest spokój i intymność tak ważne w tej sytuacji.

W sprzedaży jest wiele tanich i łatwych do wykonania testów ciążowych wykonywanych z moczu. Choć rozwiązań konstrukcyjnych jest wiele zasada wszędzie jest taka sama: test należy zanurzyć w moczu lub nanieść załączoną pipetką niewielką ilość moczu w określone miejsce. W okienku odczytu po określonym przez producenta czasie pojawi się zawsze kreska kontrolna oraz w przypadku ciąży kreska diagnostyczna/testowa. Brak kreski diagnostycznej/testowej oznacza wynik negatywny. Brak kreski kontrolnej oznacza, że test jest wadliwy i należy badanie powtórzyć z innym egzemplarzem.

Najczęściej dostępne są  dwa rodzaje:

 

test ciążowy strumieniowy
test ciążowy strumieniowy

test ciążowy płytkowy instrucja i opis działania

test ciążowy płytkowy